Tekfen Filarmoni Orkestrası

Tekfen'in kültür hayatımıza yaptığı önemli katkılardan biri olan Tekfen Filarmoni Orkestrası, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi'nde kültürel ilişkileri geliştirmek ve zenginleştirmek amacıyla, 1992 yılında Karadeniz Oda Orkestrası adıyla kuruldu. Başlangıçta Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bildirgesi'ni imzalayan 11 ülkeden 17 sanatçının yer aldığı orkestra, zamanla Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden sanatçıların da katılımıyla bugün 23 ülkenin bayrağını taşır hale geldi.

Ekonomik, politik ve sosyal gerilimlerin yaşandığı bir bölgede dostluk ve barışa doğru atılmış bir adım olarak önem taşıyan Tekfen Filarmoni Orkestrası, klasik müzik repertuarının yanı sıra, bölge bestecilerinden derlenen özgün programları ve yerel müzik aletlerinin katıldığı performansıyla ilgi çekiyor.

Avrasya ve Orta Doğu enstrümanları ile orkestraya solist olarak katılan müzisyenler, farklı kültürlerin birbirini kucaklamasına, birbirlerini anlamasına imkan yaratmakta ve Batı klasik müziklerine adeta bir baharat gibi lezzet katmaktadırlar.

Orkestra, daimi şefi Prof. Saim Akçıl yönetiminde her yıl en az 4 kez olmak üzere bir araya gelerek Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ve yurt dışında bir dizi konser vermektedir. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde diğer Türk orkestraları ile dönüşümlü olarak konser veren Tekfen Filarmoni Orkestrası, kuruluşundan bu yana, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Gürcistan, İngiltere, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan'da sahne almıştır.

Pek çok uluslararası organizasyonda Türkiye'yi temsil eden orkestra, yurtiçi ve yurtdışında verdiği konserlerle barış misyonunu yerine getirmeyi başarıyla sürdürüyor.

 
 
Proje | Tekfen Filarmoni | Besteciler | Program | Proje Mimarları | Basın Bülteni | İletişim